“Dikili Efsanesi” Osman Özgüven, CHP’den istifa etti: Özgür Özel sözünü tutmamıştır!

CHP’nin önde gelen isimlerinden, eski Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven partisinden istifa etti. Yayımladığı basın açıklamasında Özgür Özel yönetiminin verdiği sözleri tutmadığını söyleyen Özgüven “hayal kırıklığı” içinde olduğunu kaydetti. Dün gece Özgüven’in istifa edeceğini duyuran gazeteci Uğur Dündar ise Özel’in Özgüven’in telefon aramalarına cevap vermediğini iddia etti. 

Osman Özgüven, istifa açıklamasında Özgür Özel’i eleştirdi. CHP adına yeşeren umutların boşa çıktığını söyleyen Özgüven, ” Özgür Özel ve yönetimi, partimizi özüne döndürerek sosyal demokrasi çizgisine oturtacakları, aday belirlenirken ön seçim ve halk anketi yapacakları yönünde Türkiye kamuoyuna verdikleri sözleri tutmamışlardır. Partimizin karar mekanizmalarını istila edenler, yurttaşlarımızın gönlünü kıran, seçmene saygı duymayan yanlış kararlar vermişler, CHP’deki çürümüşlük ayyuka çıkmıştır.” dedi.

Özgür Özel ve yönetiminin yarattığı hayal kırıklığı içinde olduğu söyleyen Özgüven, “Aktif siyasi yaşamımı noktalayalı 11 yıl oldu. Hiçbir kişisel beklentim yok. Şan, şöhret, methiye, ödül, rant hırslarım hiç olmadı. Umudum, partimizde reform hareketinin gerçekleşmesiydi. Umudum, geçmişte Dikili’de hayata geçirdiğimiz ve benden sonra sonlandırılan sosyal belediyecilik uygulamalarının yeniden canlandırılmasıydı. Umudum, tıpkı 1989 yılında başardığımız gibi yerel seçim zaferinin ardından partimizin iktidara gelmesiydi.” ifadelerini kullandı

““Parti yönetimi halktan büyük değildir. Dikili kararı yeniden değerlendirilsin, hatadan dönülsün” demiştim” ifadelerini kullanan Özgüven’in basın açıklamasının devamı şu şekilde:

“Sadece Dikili’de değil, yurt genelinde anti-demokratik biçimde yanlış belediye başkan adayları belirlenerek halkla inatlaşılması en büyük hatalardan biri olmuştur. Unutulmamalıdır ki, halkın coşkun akan seli karşısında hiçbir güç duramaz.

Ömrünün önemli bölümünü emek, demokrasi, barış mücadelesine adamış bir kişi olarak büyük emekler verdiğim partimden istifa ediyorum. Çünkü bu CHP, bizim partimiz olmaktan çıkmıştır. Saygılarımla…”

Uğur Dündar: Özel, telefon aramalarına bile cevap vermemiş

Osman Özgüven’in istifa kararını dün akşam Sözcü TV’deki Sözün Gücü programında Uğur Dündar duyurdu. Özgüven’in Cumhuriyet Halk Partisi ve sol kitleler için önemli bir isim olduğunu vurgulayan Dündar, CHP Lideri Özgür Özel’in tutumunu eleştirdi. Dündar, “Özel, Özgüven’in telefon aramalarına cevap bile vermemiş” dedi.

Özel: Osman Özgüven’i babam gibi severim

4 Kasım’da genel başkan seçilen Özgür Özel, 14 Aralık’ta Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki belgesel gösteriminin ardından, Özgüven’in elinden tutarak sahneye çıkmış, Yaşam Boyu Onur Ödülü takdim ettikten sonra yaptığı konuşmasında, “Eğer 1984 – 1994 arasında Osman Özgüven Dikili Belediye Başkanı olmasaydı bugün Özgür Özel burada olmazdı. Babam gibi severim” demişti. 16 Aralık’ta Manisa’da gerçekleştirilen CHP Gençlik Kolları Buluşmasında ise Özel, “Yeni dönemde sıradan belediye başkan adayları açıklamıyoruz, suyu bedava veren Osman Özgüvenleri açıklıyoruz” diye konuşmuştu.

Osman Özgüven kimdir?

1943 yılında İzmir’in Dikili İlçesinde dünyaya gelen Osman Özgüven, Ege Üniversitesi’nden inşaat mühendisi olarak mezun oldu. 1984 yılında SODEP’ten Dikili Belediye Başkanı seçilince inşaat malzemeleri sattığı dükkanını kapattı ve ticari faaliyetlerini tamamen sonlandırdı.

Siyasi yaşamını SODEP, SHP, CHP ekseninde sürdürmüş olan Osman Özgüven, 12 Eylül Darbe yönetiminin baskıcı rejimine karşı ilk örgütlü mücadele zeminini Dikili’de oluşturarak adını duyurdu ve tarihe geçen festivaller düzenledi. 1984 – 1994 ve 2004 – 2013 yılları arasında Dikili’deki dört dönem belediye başkanlığı görevinde bulundu. Sosyal belediyeciliğin ülkedeki en etkili uygulayıcısı oldu. Türkiye ekoloji hareketinin öncüleri arasında yer aldı. İnsan hakları savunucusu olan Özgüven’in en önemli somut başarılarından biri de Türkiye ve Yunanistan halkları arasında on yıllarca ilişkilerin kopuk kalmasından sonra, “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesiyle Ege’deki dostluk kapısını açan önder olmasıydı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x