Herkesin Konuştuğu Trans Birey Okşan Öztok’u Bulduk ve Onunla İlgili Bilinmeyenleri Tek Tek Sorup Öğrendik

Sosyal medyada herkes onu konuştu, adı günlerce gündemin en tepesinde kaldı. Kimse tam olarak kim olduğunu bilmiyordu ama ‘Trans Okşan’ ismi çoktan herkesin kafasına girmişti bir kere. O kimseyle konuşmadı ama biz Okşan Öztok’u bulduk ve herkesin merak ettiği birkaç soruyu sorduk.

Günlerce herkes onu konuştu, sosyal medyada ismi en üst sıralarda gündemde kaldı. Neye hizmet ettiği belli olmayan bir twitter hesabı yüzünden onun adını yeni duyanlar oldu ama o aslında eskiden de göz önündeydi. Peki ama kim bu trans birey Okşan Öztok? Biz onu bulduk ve kısa bir röportaj yaptık.

Önce sizi bir tanıyalım. Kimdir Okşan Öztok kısaca?

Ben Erzurum’un uzak bir köyünde 6 çocuklu ailenin 5 numarasıyım. İlk ve orta eğitimimi köyümde, lise eğitimimin son sınıfına kadar ilçede, kalanını Ankara’da tamamladım. Ankara Üniversitesi DTCF mezunuyum. Öğretmen olmak istedim, olamadım..

Nasıl bir çocukluk ve gençlik yaşadınız?

Babam 2 evli idi iki anneli evde büyüdüm. Üvey annemden hiç üveylik görmedim ona onun için Hanımana diye hitap ederdim. Babamın kısa bir ceza evi hayatı oldu öz annemi kız kardeşimle dayımın yanına götürmüştü, ben Hanımannem ile kalmıştım, Şubat tatilinde en büyük abimiz öğretmen okulunda okuyordu o şubat tatilinde beni istismar etti. Bu bende utanç iklimi oluşturdu, içine kapanıklık korkunç suçluluk duygusu ve saklanma duygu verdi. Annem geldiğinde anlattım sakın unut baban hepimizi öldürür dedi. Babam disiplinli ve sert adamdı.

Geçiş sürecinde karşılaştığınız zorluklar oldu mu peki?

Lise ve Üniversite yaşamımda Ankara’da bilgiye rahat ulaşmak üniversite rahatlığı kapanıklığımı giderdi. Bende korkunç öç alma duygusu gelişti. Bu duygu şiddetle değil yasal yollarla olacaktı. Bu arada eşcinsel bir çevrem olmuştu. Eşcinsellerin gördükleri zulümler dayanılacak gibi değildi. AB’ye girilme çabaları ülkede gündemdi, bu gündemin verdiği cesaretle küçük küçük kişisel ihlallerin tepkisini veriyorduk. Bu tepkilerde hep ileri sürülen ve derdi anlatan konumda ben oluyordum lider yolum açılmıştı. Eşcinseller beni dinliyorlardı, hala da dinlerler, bir bilen olarak görürler.

Trans kadınların fuhuş yapmak zorunda kalmasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Fuhuş hiç bir eşcinselin tercihi değildir yaşam kulvarında eşcinsellere mecburi istikamet olarak gösterilmiştir. Eşcinseller, hayvan severlerdir, yardım severlerdir, çevrecilerdir…

Sizin bir de İnsanca Yaşam Derneği geçmişiniz var. Nasıl bir platform bu? Hala aktif mi?

Sağlık Bakanlığı ile Dünya Sağlık Örgütü Global fon HIV/ AİDS önleme projesi uygulamak istediler ülkemizde uygulayacak örgüt bulamadılar, beni Sağlık Bakanlığından çağırdılar örgütlenmem için maddi destek vereceklerini söylediler ve yaptılar. Artık bir derneğimiz vardı… Hepimizin özlemi İnsanca yaşamak idi. Derneğimizin adı İnsanca Yaşamı Destekleme Derneği oldu. Dernek olarak işe hızlı başladık. Çocuk taciz ve tecavüzcülerinin hadım edilmesi kampanyasını başlattık. Partilere gerekçeler ile raporlar sunduk. TBMM gündemine geldi. Komisyon çalışmalarına katıldım. Meclis seçime gitti yasalaşmadan kadük oldu… Öcümü almam yarım kalmıştı. İstanbul sözleşmesi içinde var gücümüzle çalıştık. ilk imzacı ülkemiz oldu. Bu sözleşmeye istinaden ben abimi savcılığa şikayet ettim ama 2 ay sonra takipsizlik kararı geldi uzun zaman olmuş diye. Oysa insan haklarında zaman aşımı yoktu ama anlatamadık. ülkedeki iklim değişti üyelerin  yaşam kalitesini bozmamak için 2013 yılında derneğimizi  fes ettik..

Bir gün hepimiz interneti açınca sosyal medyada sizin adınızın gündem olduğunu gördük. Siz kendi adınızı görünce ne düşündünüz? Fark ettiniz mi gündem olduğunuzu?

Twitter’da evet sabah namazına kalkmıştım telefonuma baktım onlarca mesaj abla twitte TT olmuşsun. Açıp  baktım bir yalanın kutuplaşmanın sonucu bir kutubun mal bulmuş mağrip gibi saldırması. Haber tabii ki yalandı, iftira idi. Yasal haklarımı kullanıyorum.

Bir dönem medyada muhafazakar olarak tanımlanmıştınız, öyle misiniz?

Benim muhfazakar bir yapım var böyle çok mutluyum. Bilimi asla reddetmem, muhafazakarlığı da birine dayatmam, telkin etmem..

Önceden televizyondaki tartışma programlarında sizi görürdük ama şimdilerde göz önünde yoksunuz. Neden böyle oldu?

Birçok tv  programlarına katıldım, şimdi tv yapımcıları iktidardan korkuyor. Bakın Filenin Sultanları’nın başarısına bakmayıp bir oyuncunun cinsel yöneliminden dolayı kupayı reddedelim diyorlar ve bu görüşler ülkede egemen. Ama yarınlara umudum var. Hiç bir acı ilelebet devam etmez. İktidarın LGBT karşıtlığı üzerine konumlanıp baskılar şiddetlenirse bir zamanlar Çin’de yaşanan batı ülkelerin elçiliklerine sığınmalar olacaktır.

Şimdi ne yapıyorsunuz peki?

Ne mi yapıyorum? Ankara’nın bir çeperinde gündemi takip ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x